Adres z WWW lub bez WWW

By | 14-01-2010

Krótko mówiąc, nie ma przymusu wyboru jednej, preferowanej domeny. Można korzystać z obu jednocześnie… ale jeśli domena z WWW i domena bez WWW mają różne PageRank? Skoro są oddzielnie indexowane w wyszukiwarkach? Czemu nie przyzwyczaić internautów do jednego adresu, tego którego sami preferujemy?

Należy mieć na uwadze, że często uzyskanie dobrej pozycji w Google dotyczy jednego z adresów. Można oczywiście ustawić preferowaną domenę w narzędziach webmastera Google (o których niedługo coś napisze), wtedy wyszukiwarka powinna dawać wyniki tylko dla jednej domeny, ale nie dotyczy do innych wyszukiwarek, stron, czy katalogów które kierują do nas adresem bez WWW, kiedy my preferujemy z WWW. Tak samo przy bezpośrednim wpisywaniu adresu w przeglądarkę.

Więc krótko i na temat. Wybieramy preferowaną domenę, w moim wypadku jest to z WWW i edytujemy, bądź tworzymy pliczek.htaccess.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^naszastrona.pl(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.naszastrona.pl/$1 [R=301,L]

Od tej pory każde wejście na naszą domenę bez WWW zostanie przekierowane automatycznie na domenę z WWW.

3 thoughts on “Adres z WWW lub bez WWW

 1. mc_biat

  Trochę odświeżam starocie :)

  Czy wybór domeny ma znaczenie przy wyborze między: dryndy.pl ; dryndy.sklep.pl ; dryndy.shop.pl

  Chcę sprzedawać dryndy do bulbulatora i mam do wyboru te trzy domeny, czy google lubi domeny z „końcówkami”?

  Reply
 2. Michał Pogrudka Post author

  Temat trochę bardziej złożony :-) Można by posta napisać, może to i dobry pomysł. Ogólnie mówiąc, Google stwierdziło kiedyś, że domena nie ma znaczenia, dopytywałem o to na forum webmasterów Google i dostałem potwierdzenie (no tak z pół roku temu), nie ważne, czy masz .pl czy .com.pl, zapewne trochę gorzej jest z .com czy .eu, bo domeny globalne, a wyszukanie lokalne. Ale jak widać po wyszukaniu słowa „Nadarzyn” w Gogole, na pierwszym miejscu jest .pl później .info.pl a dopiero gdzieś dalej dalej .net.pl i .tv. Urząd gminy na pewno nie pozycjonował strony, info.pl z tego co wiem też nie, więc powiedziałbym, że powinny byc bliżej siebie, a nie są… Podobno oficjalne strony mają być bardziej lubiane przez algorytm Google, więc może jednak .pl? Może coś jest na rzeczy? Warto poszukać, napisze o tym wkrótce :-)

  Reply
 3. Pingback: Domena a Google... | Pozycjonowanie blog - Michał Pogrudka - Seo, eCommerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


osiem + osiem =