Podstawy pozycjonowania

By | 21-01-2010

Czyli to co nie tylko każdy pozycjoner, ale nawet początkujący webdesigner powinien brać pod uwagę, aby jego dzieło dawało się znaleźć w Google.

Nie będę zaczynał od tego, „po co pozycjonować”, „czemu to służy”, bo jeśli tu trafiłeś, raczej wiesz, jeśli nie, wywnioskujesz z treści artykułu. Nie napiszę zwykłego „how to”, jak znaleźć się w pierwszej dziesiątce, albo jak pokonać niekwestionowanego konkurenta do miejsca pierwszego. Ale postaram się napisać w kilku punktach podstawy tego, na co zwracać uwagę przy pozycjonowaniu od samego początku tworzenia strony. Bardziej teoretyczny niż techniczny poradnik, technicznie może innym razem.

Nagłówek, <HEAD></HEAD>
Wszystko co w nim się znajduje jest bardzo ważne. „Title”, czy metatagi „description”,„keywords” to podstawowe informacje o Twojej stronie które należy uzupełnić. Metatag„robots” też warto wziąć na tapetę.

Linki linki linki
Kolejny ważny element. Dużo wewnętrznych linków, podstron. Warto pomyśleć nad wpisaniem się do katalogów stron, czy tematycznych, wymiana banerów i linków z branżowymi stronami. Ma to jednak podwójne dno, fajnie, mamy dużo linków i ogólnie łatwiej nas znaleźć, ale z drugiej strony linkujemy do innych, czasem do konkurencji, czasem linkujemy do stron gorszych od naszej i możemy pospuć sobie reputację.

Opisy obrazków i linków
Atrybut „alt” czy „title” powinny przedstawiać opis grafiki czy linka, tekst pojawiający się w chmurce. Jeśli masz link do podstrony „Moja ulubiona aktorka”, warto w atrybutach wpisać jej imie, nazwisko.

Treść
Najważniejsza i tutaj ja osobiście nic nie doradzę poza rzeczami oczywistymi, dużo treści, dużo zawartych słów kluczowych, pogrubienia <b></b> nagłówki <h1><h2>… wszystko na co zwróciłybyś drogi internauto uwage sam, czytając daną stronę. Nie pozycjonuj pod roboty, tylko pod użytkownika! Korzystaj z CSS.

Zakazane
Nie ukrywaj treści i linków, nie rób białego tła i białych liter, ukrytych divów, marquee z ukrytą dużą treścią, nie przesadzaj ze spamowaniem słowami kluczowymi, prędzej czy później ban gwarantowany.

Podsumowanie
Krótko? Tak jak pisałem, w punktach, krótko, teoretycznie. Dla niektórych oczywista oczywistość, dla innych być może ten pierwszy krok do sukcesu? Warto zająć się tematemGoogle – narzędzia dla webmaterów, czy też Google analitics, może to drugie jest skierowane już bardziej dla rozwiniętych stron, ale nie zaszkodzi wejść i zbdać temat. O obu już niedługo coś napiszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ trzy = siedem