Przydatne narzędzie – Google Webmasters Tools

By | 18-02-2010

Narzędzia dla webmasterów Google, to przydatne narzędzie, w którym szybko można sprawdzić wiele interesujących nas rzeczy, dotyczących indeksacji i pozycji w Google.

W tym artykule na tapetę wezmę narzędzie dostępne tutaj:

http://www.google.com/webmasters/sitemaps/?hl=pl. Nie będzie to artykuł w którym będzie można znaleźć wszystko od A do Z, nie zastąpi on na pewno forum webmasterów Google, ale na pewno zaoszczędzi nam, a także ludziom odpowiadającym na pytania na w/w forum, trochę czasu i nerwów, jeśli pytanie okaże się zbyt proste i wystarczyło poszperać w necie zanim się zadało pytanie. A artykule zamierzam zawrzeć co ciekawsze funkcje, te które przydają się zawsze i od ręki coś nam powiedzą.

Krótko
Jest to przydatne narzędzie, jeżeli jesteśmy właścicielem strony i chcemy sprawdzić jak widzi nas Google, lub jak też sama nazwa wskazuje dla webmasterów, którzy chcą sprawdzić efekty swojej pracy, niekoniecznie na chybił trafił wpisując frazy w wyszukiwarce.

Najważniejsze początki
Na początek po zalogowaniu pojawia nam się ekran z wyborem domen, które możemy obserwować. Jeśli żadnej nie mamy, należy ją dodać, „Dodaj witrynę”, wtedy pojawi się narzędzdzie weryfikacyjne. Rzecz jasna, nie pozwolą nam oglądać nie swojej strony i trzeba udowodnić, że ma się do niej prawo, poprzez wrzucenie pliczku wygenerowanego przez Google na swój serwer do katalogu głównego domeny, bądź też przez wklejenie do kodu źródłowego odpowiedniego metatagu.

Jak tylko zweryfkujemy stronę, możemy wejść w raporty o niej. Na początku będzie pusto, gdyż Googlebot musi strone znaleźć, poszukać informacji o niej, ale jak tylko to nastąpi, na stronie głównej pojawi się informacja o indeksacji strony w Google. Pojawi się info o „Zapytania najczęściej powodujące wyszukanie”„Błędy indeksowania” czy „Słowa kluczowe” i szczerze one wystarczą by dowiedzieć się o stronie znacznie więcej, niż byśmy mieli pozostawić jedynie przypuszczeniom.

Każda z tych funkcji ma wiele informacji bez potrzeby ich poszerzania, takie jak pod którą można znaleźć witrynę, czy też pozycja w Google. Jednak po rozwinięciu każdej z nich można poczytać szczegóły.

Zapytania najczęściej powodujące wyszkukanie
Bez tej funkcji nie miało by większego sensu. Szczerze to dla niej zainteresowałem się tym tematem, zanim jeszcze zacząłem korzystać z „Google Analitics” (który w zasadzie pokazuje tylko akcje wejścia z google po danej frazie, ale o tym w przyszłości). Po lewej stronie frazy wyszukiwane, ale internaci nie klikali, po prawej wyszukane i kliknięte (to właśnie się pojawia w GA, choć często dane się od siebie i bardziej ufam Analitics). Widzimy procentowy udział w wyszukaniach naszej witryny, słowo lub fraza kluczowa oraz pozycja (często różnicąca się odrobinę od tej rzeczywistej).

Inn przydatne funkcje
Przydatne napewno jest zgłaszanie mapy witryny „Konfiguracja witryny – Mapy witryn” i klikamy w „Zgłoś mapę witryny”, dzięki mapie Googlebot będzie wiedział, jakie podstrony zgłaszamy i które są dla nas wazniejsze. Możesz się dowiedzieć czy mapa witryny jest prawidłowa, jak również sprawdzić poprawnosć robots.txt.
Funkcja „Konfiguracja witry – Ustawienia” może służyć do ustawienia preferowanego adresu, z www lub bez niego (można to uzyskać również w sposób opisany w artykule „Adres z WWW lub bez WWW”.
Witrynę również można pobrać jako Googlebot, czy też zweryfikować pod względem wydajności, a wszystko to w zakładce „Laboratorium”.

To (nie) jest koniec
Jak już wspomniałem, dla mnie najważniejszą i swojego czasu rewolucyjną funkcją było„Zapytania najczęściej powodujące wyszukanie”, co wczesniej musiałem się domyślać, lub sprawdzać namacalnie. Może wszyscy już to znają, ale znajdzie się choć jedna osoba, dla której to będzie nowinka? To jest tylko krótkie podsumowanie podstawowych funkcji tego narzędzia, mające na celu zainteresować Was tematem i przekonaniem, że nie taki WebmasterTool straszny :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ dwa = pięć