Twoja wyszukiwarka Google

By | 10-03-2010

Ostatnio postanowiłem pobawić się nowym wynalazkiem na stronę, od firmy Google. Wyszukiwarka na bloga czy inną stronę internetową.

Po adresem http://www.google.com/cse/dostępny jest panel logowania do narzędzia.„Utwórz swoją wyszukiwarkę” i zaczynamy zabawę.

Na początek
Na początku wybieramy nazwę, opis, język wyszukiwarki, oraz zakres poszukiwań. Czy będziemy przeszukiwać całą sieć, czy też tylko wybrane przez nas witryny? Jeśli na celu mamy stworzyć wyszukiwarkę stricte treśći na naszej stronie, wybieramy jeden adres, bądź dla wyszukania ogólnego, więcej domen, bądź też całą sieć. Na koniec wybieramy wersję, standardową, lub biznesową (bez reklam, płatna).

Ustawienia
Po zalogowaniu do panelu zarządzania wyszukiwarką, możemy ustawić doprecyzowane wyszukanie, dodać inne witryny do wyszukania, czy ustawić promowane wyniki. Wyniki promowane to bardzo ciekawe rozwiązanie, ustalajac słowa i frazy na które ma reagować wyszukiwarka, ustalamy podstrony i opis, które mają wyświetlić się tuż pod linkami sponsorowanymi, także w ramce – rozwiązanie na tyle ciekawe, że na najważniejsze słowa, zawsze możemy skierować użytkowników tam gdzie trzeba.
Możemy też zmienić wygląd i styl wyszukiwarki, wybierając układ elementu wyszukiwarki i jej styl. Na sam koniec możemy pobrac kod.

Zarabiaj pieniądze
Do wszukiwarki na naszej stronie można podpiąc konto AdSense i zarabiać na kliknięciach w linki sponsorowane. O AdSense może kiedyś w przyszłości coś napiszę.

Statystyki
Narzędzie połączone jest z Google Analitics i można tworzyć zaawansowane raporty wyszukań z witryny. Więcej  na http://analytics.blogspot.com/2007/10/exciting-announcements-at-emetrics.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


siedem + = osiem