Pozycjonowanie szerokie

By | 12-05-2010

Pozycjonowanie zwykłe, szerokie, jaka jest różnica? Jak zareklamować w wyszukiwarce sklep internetowy?

Kolokwialnie mówiąc, jak zwał, tak zwał. Ważny jest sens tej jakże ważnej operacji. Tym razem napiszę krótko o pozycjonowaniu ogólnie i poruszę temat pozycjonowania szerokiego, choć ten drugi też nie będzie wypracowaniem na kilka stron.

Założenia pozycjonowania zwykłego
Jeśli mamy firmę np. tworzącą reklamy, zlecamy stronę o kilku podstronach, z galerią, realizacjami, cennikiem i każdą z tych podstron chcemy wypozycjonować. Frazy „reklama, reklamy, tworzenie reklam, studio reklamy, pracownia reklamy” i różne kombinacje z nazwą firmy, miasta, czy okolicy w której działa. Jeśli pojawią się efekty, klienci nas znajdą, bo właśnie w ten sposób będą szukać.

Założenia pozycjonowania szerokiego
A jeśli mamy sklep z telefonami? Oczywiście powyższe rozwiązanie jest też na miejscu. Ale skoro chcemy coś sprzedać, to pomyślmy jak klient i sami spróbujmy coś kupić i poszukajmy w necie sklepu z tą rzeczą. Wpisujemy w Google „telefony”„telefony komórkowe” i znajdujemy powiedzmy 10 sklepów, skaczemy między nimi, może coś kupimy, a może nie? A przecieź skoro chcemy kupić telefon, to może konkretny model? Właśnie… więc wpisujemy w Google nazwę konkretnego modelu i przeglądamy otrzymane wyniki. Na pozór niewielka różnica, bo tez X wyników, kupimy, może nie. Ale postawmy się na miejscu klienta, kiedy jest większa szansa, że klient kupi towar? Kiedy szuka „jakiegoś” telefonu, czy kiedy ma już konkretny model na oku i jego wybór może być już dawno przemyślany?

To jest właśnie róźnica między pozycjonowaniem zwykłym, a szerokim. W pierwszym wypadku pozycjonowana jest cała strona, czasem podstrony. W drugim pozycjonowane są podstrony, poszczególne produkty, producenci.

Jak wypozycjonować szeroko?
Jak wiadomo, proste rozwiązania też nie są najgorsze, można napisać stronę statyczną i dla każdej podstrony wypisac inne metatagi, dokonać oddzielnych operacji pozycjonerskich. Ale wypadało by się skupić na dynamicznym rozwiązaniu, nawet jeśli nasza strona nie wykorzystuje funkcji PHP. Zróbmy ją dynamiczną choćby dla samych nagłówków i przyjaznych URL. Pozostałe operacje pozycjonowania należy wykonywać jak przykazano, najważniejszą różnicą jest skupienie się na poszczególnych produktach czy producentach, a nie na ogóle strony. Oczekiwanie na efekty takiej pracy, często trwa dużo dłużej.
Jest wiele skryptów, które obsługują przyjazne URL i mają podstawową obsługę SEO, np. ze sklepowych sktryptów PrestaShop posiada takie rozwiązanie.

One thought on “Pozycjonowanie szerokie

  1. Joanna

    Pozycjonowanie e-sklepu jest kwestią niezwykle istotną, aby taki sklep mógł osiągnąć sukces. Nie jest to jednak rzecz prosta i wiele osób nie wie tak naprawdę za to zabrać, by nie przyniosło ono więcej strat niż pożytku. Dlatego zdecydowanie warto zatrudnić profesjonalną firmę, która zrobi to za nas skutecznie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


pięć + = dwanaście