Wielokrotny autoresponder, ułatw sobie pracę!

By | 15-09-2010

Wysyłasz dużo podobnych maili? W tej samej sprawie? Odpowiadasz ludziom w kółko i na okrągło na te same pytania? A może myślisz o poprowadzeniu kursu e-mailowego?

Co to jest ten autoresponder i wielokrotny autoresponder?

Cytując za  Wikipedią: Autoresponder –  program lub opcja w programie służąca do automatycznego odpowiadania rozmówcy – przy próbie kontaktu wysyła jako odpowiedź wiadomość o z góry ustalonej treści (…)
Przy pomocy wielokrotnego autorespondera pocztowego można w kolejnych odpowiedziach na jeden otrzymany e-mail przesyłać zainteresowanej osobie treść kolejnych odcinków jakiegoś kursu. Jednokrotny autoresponder może wysyłać w odpowiedzi na maile aktualną wersję jakiegoś pliku (np. oferty, cennika, itp.).
W chwili obecnej autoresponder to już nie tylko skrypt wysyłający wiadomości, ale system obsługujący klientów. Można za jego pomocą przeprowadzać ankiety, segregować kontakty w zależności od wybranych klientów oraz tworzyć i przetwarzać statystyki.

OK, ale czy nie lepiej niektórych maili wysyłać ręcznie? Oczywiście, że tak, niektóre… Ale są takie wiadomości, w których nie tylko okaże się on przydatny, co niezbędny do prowadzenia bloga, czy e-biznesu.

Autoresponder
Gdy ktoś Ci wyśle maila, wypada na niego odpowiedzieć. Gdy ktoś wykona akcję, wypada mu za nią podziękować. Fajnie jest pisać. A co jeśli jesteś na urlopie? A co jeśli to jest mail z rodzaju tych „co i gdzie mam kliknąć żeby…” i nie jest to pierwszy taki mail w tym tygodniu. Na pewno mamy mało użyteczną stronę, skoro goście trafiają na ten sam problem. Trzeba to naprawić, ale póki co, należy odpowiedzieć na maila, jak należy rozwiązać problem. Takie autorespondery są dostępne w wielu usługach pocztowych, zarówno darmowych, z ograniczoną ilością odpowiedzi, jak i płatnych.

Autoresponder można użyć do:

  • poinformowania o urlopie i zapewnienia, że odpowiemy tak szybko jak się da
  • odpowiedzi na typowy problem, zawierając odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
  • podziękowania za akcję, np. zakupy, czy rejestrację w serwisie
  • robienie badań e-mailowych (opisane w książce Piotra Majewskiego „Czas Na E-Biznes”

Wielokrotny autoresponder
Przydatny przy prowadzeniu newslettera opartego o informacje bez daty ważności, które jednemu subskrybentowi wysyłasz dziś, innemu te same za miesiąc. E-mailowe FAQ, czy kursy. Osobiście używam autorskiego wielokrotnego autorespondera, z resztą tak jak i CMSa i systemu bloga. Jeśli sam jestem w stanie coś takiego zrobić i mieć przy tym zabawę, to po co płacić komuś obcemu? Są jednak na rynku zarówno płatne, jak i darmowe, ale ograniczone usługi.

Wielokrotny autoresponder można użyć do:

  • wysyłki kursów e-mailowych
  • wysyłki materiałów pomocniczych dla nowych użytkowników
  • obsługa sklepu internetowego, np. przypomnienie o zapłacie, prośba o opinię nt. sklepu, po dokonaniu zakupów, przypomnienie o stałych promocjach
  • zwielokrotnienie sprzedaży, np. sprzedaż komplementarna, cross-selling

Pamiętaj, że wysyłka jakichkolwiek nie zamówionych to spam. Wysyłaj zawsze swój mailing do osób, które wyraziły na to zgodę. Najlepszą metodą jest double-opt-in, czyli potwierdzanie zapoznania się z Polityką Prywatności serwisu poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji podczas rejestracji i potwierdzenie swojej subskrypcji przez kliknięcie linku aktywacyjnego, wysłanego na e-mail podany przy rejestracji.

Mój prywatny przykład kursu e-mailowego opartego na wielokrotnym autoresponderze:
http://darmowy-kurs-pozycjonowania.pogrudka.com/

Więc może jednak warto przyjrzeć się wielokrotnym autoresponderom, aby zwiększyć sprzedaż sklepu, czy tez ilość odwiedzin naszego bloga?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


dziewięć − = osiem