Z frameworkiem czy bez…

By | 16-02-2011

Chcemy zrobić stronę. Można ją komuś zlecić, napisać samemu. Napisać od nowa, albo skorzystać z gotowych już skryptów. Jak pisać od nowa, to można całkowicie polegać na swojej wiedzy i pisać od zera… albo skorzystać z frameworków PHP…

Framework jest szkieletem do budowy aplikacji, na przykład strony Internetowej. Dostarcza on odpowiednich bibliotek i funkcji, które można wykorzystać do budowy serwisu, definiuję strukturę aplikacji i mechanizm jej działania. Framework zapewnia programiscie lepszą efektywność, niezawodność i poprawność kodu, a także możliwość integracji z innymi projektami, czy szybkiego wdrożenia zmian, bez większych problemów. Często można też zaobserwować lepszą wydajność takiej aplikacji, ze względu na poprawność kodu i jego „dopieszczenie” przez programistów na etapie testów i wielu aktualizacji.

Wzbraniałem się trochę od programowania przy pomocy istniejących i udoskonalanych frameworków. Miałem swoje funkcje, swój zbiór wszystkiego co potrzebowałem i korzystałem, jakbym miał własnego frameworka. Też oszczędzałem na czasie, też miałem pewność co do niezawodności, bo przecież skoro funkcjonowało wszystko na działających funkcjach, to czemu nagle miałoby się coś zmienić. Podstawową zaletą frameworków jest ich domyślne działanie. Wszystkie możliwe zachowania zostały przewidziane i zaprogramowane. Przy programowaniu od zera, programista musi zaprogramować każdą akcję, każdy wyjątek i przewidzieć różne inne zachowania i zaprogramować odpowiednie reakcje na nie. Poza tym możliwość usystematyzowania swojego kodu i całego projektu też przeważa szalę.

Jednak pokusiło mnie o poszerzenie horyzontów, jeśli mam mówić „Nie używam frameworka”, to chciałbym móc też odpowiedzieć dlaczego. Skusiłem się na poczytanie o frameworku Kohana i CodeIgniter. Nie ukrywam, że jak poczytałem spodobało mi się to. Trzeba posiąść niemałą wiedzę, żeby móc tworzyć strony za pomocą frameworka, ale jak już wspomniałem zalety takiego programowania przy tworzeniu dużych projektów, przemawiają na „tak”. Ten drugi framework spodobał mi się bardziej.

Teraz zanosi się na mały eksperyment, wraz z kumplem Piotrkiem (http://www.bozetka.net/) postanowiliśmy sprawdzić swoje siły w programowaniu pewnego projektu. Ja zamierzam użyć CodeIgnitera 2.x, on natomiast Kohana 3.x. Zobaczymy komu wyjdzie lepiej, projekt tworzony na którym frameworku będzie zapowiadał się ciekawej. Co z tego wyjdzie? Będę na bieżąco informował na łamach mojego bloga, a być może pokusimy się o założenie wspolnego bloga na ktorym bysmy pisali o nasyzch potyczkach, ale o tym wszystkim już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


pięć − = cztery