Dlaczego warto być na górze (wyników Google)?

By | 31-12-2011

Na przykładzie zaprzyjaźnionej strony z przepisami kulinarnymi mogę poruszyć ten jakże ciekawy temat. Pytanie w zasadzie retoryczne. Dlaczego warto być na górze wyników Google) Więcej odwiedzin, więcej klientów, większa sprzedaż. Ale szczerze, nie spodziewałem się tego w takiej skali.

Strona nie wypada źle, jeśli patrzymy na długi ogon, kilkanaście podstron pod koniec top10 lub w samym top20, ale także kilka podstron w środku top10, dziesiątki odwiedzin dziennie po wyszukaniu strony w Google. Obserwacja tego daje już conieco do myślenia i podkreśla słuszność stwierdzenia, że warto być w miarę wysoko. Obserwacja jednej z fraz jeszcze bardziej utwierdza słuszność tezy i przekracza najśmielsze oczekiwania.

Tuż przed Świętami serwis zaczął być odwiedzany coraz częściej, większość wizyt z wyszukania jednej frazy w Google. Otóż na pierwszym miejscu wyszukań pewnej dość popularnej potrawy pojawia się właśnie nasza strona. Ilość odwiedzin wzrasta pięciokrotnie, a może nawet sześciokrotnie. Ktoś potrzebuje potrawy na Święta, szuka, czyta i przygotowuje, pierwsze miejsce w Google przerasta odwiedzalnością wszystkie dotychczasowe statystyki.

Ktoś zaraz powie, że to kwestia sytuacyjna, że akurat Święta, że akurat taka potrawa, że akurat taka strona, a nie inna. Nie mówię, że nie :-) Ale pokazuje to jak dużo wejść może być z pierwszego miejsca przy jakiejś popularnej frazie, gdy przy niższych miejscach o takiej ilości odwiedzin można tylko pomarzyć. Jaki morał z tego wywodu? Warto pozycjonować, warto walczyć o pierwsze miejsce, nie warto bagatelizować siły jaką niesie za sobą długi ogon.

9 thoughts on “Dlaczego warto być na górze (wyników Google)?

 1. jan

  Wow nie wiedziałem o tym …. nie wiem po co powstają takie arty.

  Reply
 2. Michał Pogrudka Post author

  Hmmm… przykładowo, żebyś się nie nudził, miał co czytać i komentować. Skoro przeczytałeś i skomentowałeś, znaczy do czegoś się przydał :-)

  A tak serio, to ostrzegałem na początku, że pytanie zadane w tytule posta jest retoryczne. Ale zapewne kogoś zainteresuje choćby skala opisanego zjawiska.

  Reply
 3. Sławek

  Wpis, który można streścić do „wyższa pozycja oznacza więcej wejść”, też nie bardzo rozumiem czemu miał służyć :)

  Reply
 4. Michał Pogrudka Post author

  Pokazuje skale zjawiska :-) Może dla niektórych to norma, ale ja osobiście nie spodziewałem się, że z 1000 wejść dziennie nagle zrobi się 5500-6000, tylko dlatego, że fraza jest na pierwszym miejscu, a nie na drugim :-)

  Reply
 5. kostka brukowa

  Wniosek wbrew pozorom nie jest wcale aż tak oczywisty. Znam pozycjonerów, którzy w pewnym stopniu negują moc 1 pozycji twierdząc, że np. pozycje 2-5 czy nawet dalsze (do 10) dają w niektórych dziedzinach bardzo podobny lub niewiele gorszy efekt jak 1. Oczywiście w większości przypadków nie mają racji :)

  Reply
 6. Tomasz Wędziński

  Z tym czy warto walczyć o pierwsze miejsce to zależy, czy klient jest nastawiony na taką ‚walkę’, bo walka jest dużo prostsza gdy ktoś stoi w miejscu, ale gdy ktoś też się pozycjonuje to już zaczyna być kosztownie.
  Na pewno pierwsza pozycja to co najmniej 2-3 razy więcej wejść niż z piątej.

  Reply
 7. Michał Pogrudka Post author

  Co racja to racja, zgodnie z tym co zaobserwowałem wyszło 5-6-krotnie więcej jak z 3-5 miejsca, choć na inną frazę, a to też ma znaczenie. A co do negowania mocy pierwszej pozycji, tak jak napisał Tomasz Wędziński, walka o pierwszą pozycję bywa trudniejsza gdy ktoś inny tez o nią walczy, stad może niektórzy z góry zakładają, że te pozcycje 2-5 są lepsze :)

  Reply
 8. odzież dziecięca

  Wszystko zależy od frazy, niszy i konkurencji. Zapewne znalazły by się przypadki, gdzie pierwsza piątka miała by prawie taką samą ilość odwiedzin z powodu ogromnej konkurencji. Jednak najczęściej to tylko właśnie 1 miejsce gwarantuje ogromny wzrost w stosunku do niższych pozycji. No ameryki nie odkryłem :D

  Reply
 9. Marcin

  Proste , że zawsze lepiej być na górze ;p Każdy powstający tekst jest dobry bo nie wszyscy są super zaawansowani w każdej dziedzinie itd..Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć , że cieżko przebić się na szczyt , ale są teraz programy automaty , typu np. Adder które bardzo to ułatwiają.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


× siedem = pięćdziesiąt sześć