Usuwanie linków, czystki czy sprawa jakościowa?

By | 24-08-2012

Ostatnio zaobserwowałem ciekawą rzecz. Do kilku moich katalogów na przełomie ostatniego pół roku zgłosiło się kilka osób, z prośbą o skasowanie lub chwilowe deaktywowanie wpisu. Na początku była to jedna osoba i dwa wpisy w dwóch katalogach, ostatnio kolejna osoba i znowu kilka wpisów, niekoniecznie ze sobą powiązanych. Pierwszy można wytłumaczyć przypadkiem, kolejny jednak zaczął mnie zastanawiać.

Rozmawiałem ze znajomymi właścicielami katalogów, oni zaobserwowali to samo w ostatnim czasie. Osoby wnoszące o skasowanie wpisu, proszą o to z reguły ze względu na „taką wolę klienta”. Klient jak klient, wiadomo, że jeśli mu ktoś sam nie powie „musimy pokasować linki” to sam nawet o tym nie pomyśli, bo po co, skoro niedawno były dodane? Ale to i tak bez różnicy, głównym moim pytaniem jest, czemu przez ostatni okres odnotowuję prośby o kasowanie wpisów z płatnych, moderowanych katalogów, które były dodane dosłownie pół roku wcześniej?

 

Niektórzy mogą powiedzieć, że może tu chodzić o jakość katalogu i linku wychodzącego, ludzie wybierają te lepsze i kasują kilka linków z tych, ich zdaniem, gorszych. Ale żaden z moich katalogów (moim zdaniem) nie spadł jakościowo już od dawna, są moderowane, płatne i nie jeden raz z osobą zainteresowaną zmienialiśmy opis, aby był „lepszy”. Oczywiście o swoich mogę mówić bardzo subiektywnie, ale katalogi moich znajomych też uważam za dobre. A może agencje kończą umowy i czyszczą po sobie? Temat stary jak świat, czy kasować linki po zakończeniu umowy?

 

Dodatkowo do całej tej sytuacji dochodzą jeszcze prośby o zmianę tytułu, bądź całego opisu. Więc tu zapewne chodzi o różnicowanie anchorów. Czy agencje SEO i pozycjonerzy wzięli sobie do serca poprawianie jakości serwisów i sposobu linkowania? Jest to bardzo prawdopodobne. W myśl reguły 80:20, kasują 20% wpisów, które ich zdaniem nic nie wnoszą?

 

A czy Wy prosicie o kasowanie swoich linków w różnych katalogach? Jeśli tak to czemu? A może macie swoje katalogi i dostaliście jakieś prośby o skasowanie linków?

8 thoughts on “Usuwanie linków, czystki czy sprawa jakościowa?

 1. Mariuszk

  Jeśli jest to konieczne to tak (np. kiedy zbanowano katalog), na ogół jednak usuwanie linków do zmiany proporcji, hmm… można przecież zdobyć nowe linki z innym anchorem. Coś mi się jednak zdaje, że gł. motywem jest usuwanie linków byłego klienta, dajmy na to firma podpisuje nową atrakcyjniejszą umową z nowym klientem, które akurat tak się składa pozycjonuje się na podobne frazy, wtedy wywalają linki uprzednio zdobyte, aby obniżyć pozycję byłego klienta. Jak dla mnie za dużo zachodu, ale kto wie czy taki scenariusz nie występuje.

  Reply
 2. tetsuo

  Jak dla mnie głupota, być może to paranoja ‚czystości linków’ rozkręcana przez Google, ale wiem że spore agencje faktycznie masowo zmieniały opisy/tytuły w setkach wpisów.. zamiast po prostu dodać więcej wpisów w innych katalogach z innymi anchorami…

  Reply
 3. Paweł Rabinek

  Też dostaję sporo takich zapytań. Wynika to z tego, że ludzie dostają info z GWT o wykryciu linków niskiej jakości – dlatego proszę o usunięcie.

  Dodam tylko, że usuwanie linków z katalogów nie ma sensu i nie pomoże w wyjściu z filtru czy Pingwina… Najlepiej zignorować to i zacząć budować dobre i mocne linki.

  Z drugiej strony, dla moderatora katalogu to jest dodatkowa praca, więc…

  Reply
 4. Hubert

  Najwięcej takich próśb, o usunięcie dostaje ze zbanowanych qlwebów, które gdzieś tam jeszcze na serwerach leżą, także nikt tego moderować nie będzie…

  Reply
 5. JaWa

  Paweł zgadzam się, maile z GWT o nienaturalnych linkach są głównym motywem. Ale dlaczego sądzisz że usunięcie linków z kaalogów nie pomoże ? Jeśli twój profil linków jest nienaturalny, zdobycie nowych linków może zająć miesiące, to przecież łatwiej odciąć kupon. W tym przypadku katalogi. Tym bardziej jak pozycjonujesz większy biznes, gdzie każdy dzień poza siecią to strata w tysiącach euro..myślę że każdy zacząłby najpierw usuwać, gdyż jest to po prostu szybsze. I pewnie zacząć należałoby od multikodów :P

  Reply
 6. Dawid

  Jeszcze nikt nigdy do mnie nie napisał, żebym usunął wpis w którymś z katalogów. I raczej mało prawdopodobne by jakiejś firmie chciało się marnować czas na to by wysyłać e-maile i usuwać linki klientów zdobyte w katalogach.
  ps. Zawsze przed usunięciem takiego wpisu możesz pomęczyć te osoby na e-mail by zdradziły sekret :P czemu chcą usunąć wpis.

  Reply
 7. Michał

  No właśnie u mnie się to zdarzyło (co prawda niewiele razy) w przeciągu pół roku, wcześniej nigdy.
  Natomiast ludzie wypytywani o powody, odpowiadają „wola klienta” lub podobnie.

  Myślę, że macie rację, że nie byłoby sensu wykonywać kolejną robotę i kasować linki dla polepszenia proporcji, więc pewnie czystki po ukończonych umowach…

  Reply
 8. Adam

  Sam zgłaszałem prośbę o usunięcie moich wpisów w katalogach. Przyczyną było zbyt małe zróżnicowanie anchorów. Pozycjonowałem stronę tylko na 2 frazy, co skończyło się filtrem.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


− cztery = trzy